Koncepcia školy


Materská škola, Družstevná 10, Martin

Koncepcia rozvoja materskej školy na obdobie 2025 – 2029

Vypracovala: Bc. Barbora Albrechtová

V Martine, dňa 22.9.2024


Úvod

Oblasť riadenia materskej školy má vytvárať všestranne priaznivé podmienky tak, aby bol zaistený kvalitný priebeh a maximálna účinnosť výchovno-vzdelávacieho procesu. V súčasnosti je škola už službou a školská legislatíva umožňuje rodičom detí slobodnú voľbu školy. Preto je nutné podávať v tejto oblasti kvalitné výkony. Nositeľom kvality nie je len riaditeľ školy, ale taktiež všetci zamestnanci školy, ktorí sa podieľajú na pozitívnej klíme v škole, v spolupráci s rodinou.

Všeobecnou úlohou Koncepcie rozvoja materskej školy je zadefinovať základné línie rozvoja školy v období nasledujúcich rokov 2025 až 2029 v najviac preferovaných oblastiach. Vychádza zo súčasného stavu tejto materskej školy, opiera sa o platnú legislatívu a základné školské dokumenty. Koncepcia rozvoja školy a ciele školy vychádzajú z celkového cieľa predprimárneho vzdelávania, ktorým je hlavne doviesť každé dieťa na konci jeho predškolského obdobia k tomu, aby v rozsahu svojich osobnostných predpokladov získalo veku primeranú samostatnosť, osvojilo si základy kompetencií dôležitých pre jeho ďalší rozvoj a učenie, život a vzdelávanie, základy pre zdravé sebavedomie a sebaistotu, pre schopnosť byť samo sebou a zároveň vedieť sa prispôsobiť potrebám a životu v spoločenskej komunite.

Pre vytvorenie koncepcie rozvoja materskej školy som použila hlavné legislatívne východiská, zákony a predpisy:

  • Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon ) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
  • Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
  • Zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení,
  • Vyhláška č.541/2021/ Z. z. o materskej škole,
  • Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie ISCED 0,
  • Pedagogicko-organizačné pokyny MŠ SR a iné dokumenty

· Situačná analýza uplynulého obdobia

Materská škola, Družstevná 10, v Martine, je verejná škola s vyučovacím jazykom slovenským a celodennou starostlivosťou. Jej zriaďovateľom je mesto Martin. V súčasnosti má 4 triedy a nachádza sa v mestskej časti Sever. Škola veľmi výrazne ťaží zo svojej strategickej polohy v strede mesta a tiež z dlhodobo priaznivých referencií od rodičovskej verejnosti. Vďaka tomu je počet detí v našej materskej škole dlhodobo stabilný a každoročný záujem o umiestnenie dieťaťa vzhľadom na demografický vývoj obyvateľstva v našom meste až nadštandardný.
Výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje na základe ŠkVP pod názvom "Začať spolu" a podľa metodiky Krok za krokom. Oblasť vzdelávania je významne obohatená o rôzne nadštandardné aktivity a už 13 rokov o bilingválne vzdelávanie v nemeckom jazyku v spolupráci s Nadáciou VW Slovakia, a tiež inými, veľmi kvalitnými inštitúciami a partnermi, podieľajúcimi sa na realizácii ŠkVP.
Priebežne prebieha aj proces materiálno-technickej obnovy školy. Definícia školy ako školy rodinného typu bola napĺňaná realizáciou rôznych projektov. Jedným z nich je Zelená dobrovoľníkom, doteraz prebiehajúca za podpory Nadácie VW Slovakia. Vďaka tomu sa nám podarilo nielen zrevitalizovať veľkú časť školského dvora ale tiež vybudovať pocit spolupatričnosti rodín detí s materskou školou ako priestorom, kde sú všetci vítaní a cítia sa dobre.


3. Vízia a stratégia realizácie cieľov materskej školy

Materská škola bude naďalej pokračovať ako moderná škola rodinného typu, ktorá bude otvoreným spoločenstvom detí, pedagógov, rodičov, širokej komunity mesta a regiónu.

Chcem pokračovať v dobre nastavenom smerovaní našej materskej školy ako centra výchovy a predprimárneho vzdelávania a bilingválnej výchovy v nemeckom jazyku. Škola bude otvoreným spoločenstvom detí, pedagógov, ostatného personálu, rodičov, a tiež širokej komunity mesta a regiónu. Bude spájať kvalitný a efektívny edukačný proces s nadštandardnými aktivitami v prospech rozvoja individuálnych schopností detí so zameraním na ich úspešné uplatnenie v ďalšom vzdelávaní a v živote.

Výchovno – vzdelávací proces:

· Komplexné princípy zo školského vzdelávacieho programu a štátneho vzdelávacieho programu sa budú uskutočňovať s osobitným dôrazom na holistický prístup, individualizáciu, diferenciáciu, orientáciu na rodinu, diverzitu, transparentnosť a vzdelávacie partnerstvo.

HOLIZMUS A UČENIE VŠETKÝMI ZMYSLAMI

Učenie by malo prebiehať všetkými zmyslami detí ako holistický proces, ktorý zahŕňa motorické, kognitívne a sociálno-emocionálne zručnosti. Vzdelávacie ponuky by mali vyžadovať, vyzývať a povzbudzovať deti na všetkých úrovniach, s rôznymi metódami učenia a so zapojením viacerých zmyslov a schopností.

  • rozširovať kabinet pomôcok
  • pri vyučovaní venovať pozornosť inovatívnym metódam a formám výučby, no zároveň prinavrátiť do vzdelávacieho procesu jednoduchosť, vecnosť, názornosť, príležitosť skúšať
  • spolupracovať pri zabezpečovaní metodických materiálov a podpory pri ďalšom pedagogicko-metodickom vzdelávaní pedagógov

INDIVIDUALIZÁCIA

Každé dieťa je iné, každé dieťa má individuálne silné a slabé stránky, záujmy, schopnosti a svoj rytmus, preto musí vzdelávacia ponuka aj pedagogický prístup zodpovedať tejto individualite.

  • využívať možnosti podporných opatrení pre deti so ŠVVP

DIFERENCIÁCIA

Zohráva úlohu predovšetkým vtedy, keď je deťom v skupine poskytnutý priestor pre ich jedinečnosť. Vyžaduje si to vnímavý a flexibilný prístup k rozmanitosti a tiež intenzívnejšie uvažovanie pri príprave činnosti. Len tak môžeme zabezpečiť splnenie kvalitatívnych kritérií. Diferenciácia je úzko spätá s individualizáciou a zaväzuje nás prispôsobiť hravé ponuky, jadro našej práce, dieťaťu. S ohľadom na dizajn ponúk dbať na to, aby ponuky boli dostatočne diferencované z hľadiska dĺžky trvania, komplexnosti a formy vzdelávania v súvislosti s individualizáciou, aby bolo možné reagovať na každé dieťa, jeho schopnosti a záujmy, vek, a tiež jeho potreby.

  • napĺňať dôsledne ciele výchovy a vzdelávania podľa školského vzdelávacieho programu a metodiky Krok za krokom
  • Aktualizovať a dopĺňať ŠkVP priebežne podľa potrieb detí a aktuálnych spoločenských zmien

RÔZNORODOSŤ

Individuálne rozdiely detí, rôzne kultúry, rodinné a etnické zázemie slúžia k celostnej vzdelávacej skúsenosti. Vyrovnanie sa s odlišnosťami a ich akceptovanie v materskej škole umožňuje neskôr čeliť predsudkom v každodennom živote.

  • vytvoriť individuálny plán vzdelávania a láskavé prostredie pre deti so ŠVVP, imigrantov a pod.

VZDELÁVACIE PARTNERSTVO

Zapojenie rodičov do našej práce je jedným z hlavných pilierov, ktoré by mali zaručiť dlhodobý úspech. Hodnoty a obsah, ktoré sa deti učia v materskej škole, si nosia domov a musia si ich osvojiť rodičia, ktorých zase musí informovať materská škola. Rodičia sú však aj odborníkmi na vlastné deti a môžu materskej škole poskytnúť cenné pohľady do sveta svojich detí.

  • organizovať spoločné akcie s rodičmi formou otvorených hodín, projektov spolupráce, besiedok, vystúpení
  • komunikovať vzniknuté situácie prostredníctvom konzultácií s rodičmi, ktoré slúžia ako podporný prostriedok pri dosahovaní výsledkov vo výchove a vzdelávaní detí

TRANSPARENTNOSŤ

Základom našej práce v materskej škole je dôvera, ktorá musí existovať medzi materskou školou, rodičmi, deťmi, dozornými orgánmi a verejnosťou. Aby sa vytvoril základ dôvery, musí byť pedagogická práca, jej zámer a vykonávanie úplne transparentné a v prípade potreby zrozumiteľné vo svojej komplexnosti.

  • konzultácie, zverejňovanie, prezentácia na verejnosti, organizovanie otvorených hodín, účasti na vzdelávacom procese a pod.

· Vytvárať u detí základy pozitívneho celoživotného postoja k svojmu zdraviu, pohybovej aktivite a športu ako základu zdravého životného štýlu

  • pokračovať v budovaní areálu školy a detského ihriska hrovými prvkami podporujúcimi a podnecujúcimi deti k pohybovej aktivite
  • vymeniť nevyhovujúce hrové prvky za bezúdržbové, s ohľadom na bezpečnosť detí a šetrenie finančných prostriedkov materskej školy
  • zúčastňovať a prezentovať sa na športových regionálnych a okresných súťažiach
  • organizovať športové kurzy a výcviky
  • využívať krásy a historickú hodnotu regiónu na zážitkové vyučovanie v exteriéri

· Rozvíjať informačné kompetencie detí s implementáciou inovovaných pedagogických metód s využitím informačných a komunikačných technológií.

  • rozširovať v MŠ databázu softvérových edukačných programov pre deti
  • umožniť deťom získavať nové poznatky využitím interaktívnych učebných pomôcok

· Naďalej rozvíjať environmentálnu výchovu a vzdelávanie výskumne ladenou koncepciou prírodovedného vzdelávania (Technický koncept)

  • experiment a bádanie detí využívať v jednoduchých pokusoch ako najvýznamnejšiu metódu overovania prírodných úkazov a procesov
  • zapájať aktívne deti do ochrany, úpravy a tvorby najbližšieho životného prostredia v rámci významného projektu "Zelená dobrovoľníkom", a tiež v spolupráci so zriaďovateľom účasťou na spoločných akciách, ako napr. "Očista mesta"
  • využívať možnosti zážitkového vyučovania v partnerských organizáciách a firmách

· Napĺňať komplexnosť kľúčových kompetencií v zmysle Európskeho referenčného rámca o komunikáciu v cudzom jazyku.

  • pokračovať vo vyučovaní nemeckého jazyka v bilingválnej triede
  • realizovať vyučovanie cudzieho jazyka formou zážitkového vyučovania, rolových úloh, prepojenia na bežné situácie a okolitý svet
  • spolupracovať pri zabezpečovaní metodických materiálov a podpory pri ďalšom pedagogicko-metodickom vzdelávaní s Goethe Institutom

· Venovať intenzívne pozornosť zaškolenosti detí v predškolskom veku

  • dôsledne realizovať Plán spolupráce so ZŠ
  • naďalej spolupracovať s CPP pri depistáži a následnej vhodnej forme logopedickej starostlivosti na škole
  • zapájať deti a rodičov do dlhodobejšieho stimulačného programu školskej pripravenosti v spolupráci s CPP
  • vytvoriť podmienky pre pravidelné každoročné diagnostikovanie detí pred vstupom do ZŠ depistážou školskej zrelosti

Personálna stratégia

· Viesť, motivovať a koordinovať celý kolektív zamestnancov, najmä pedagogických k ďalšiemu vzdelávaniu, zvyšovaniu kvalifikácie a následnému účinnému prenášaniu poznatkov do praxe

  • vytvárať vhodné organizačné podmienky pre účasť učiteliek na vzdelávaní
  • podporovať záujem učiteliek o kariérny rast zabezpečovaním prísunu informácií v tejto oblasti, morálne, nenárokovými zložkami mzdy a udeľovaním kariérnych pozícií oceňovať výsledky ich sebavzdelávania a osobnostného rastu
  • motivovať učiteľky, aby využívali moderné, inovatívne formy a metódy vyučovania (materiálnym vybavením a modernizáciou pomôcok)

· Budovať pozitívnu klímu v škole a demokratický štýl riadenia

  • umožniť, aby sa na riadení školy a rozhodovaní zúčastňovali všetci zamestnanci v zmysle svojich rozhodovacích kompetencií (napr. pedagogická rada)
  • budovať a prehlbovať korektné medziľudské vzťahy na pracovisku organizovaním spoločenských akcií, teambuildingu a pod.
  • považovať za významného partnera v živote školy, v riešení aktuálnych otázok a problémov Radu školy a Rodičovské združenie
  • rešpektovať slobodu pedagóga

Manažment školy, spolupráca s rodinou, zriaďovateľom, ostatnými inštitúciami

· Odborno-poradenská pomoc rodine

  • Poskytovať poradenstvo vo veciach výchovy a vzdelávania podľa potreby
  • Poskytovať konzultácie a možnosť zapojenia a vstupu rodičov do výchovnovzdelávacieho procesu
  • Informovať rodičovskú verejnosť o platnej legislatíve pre MŠ a organizácii v MŠ

· Účasť na živote školy vo vzdelávacích, kultúrnospoločenských a športových aktivitách

  • Aktívne zapájať rodičov do diania školy ich aktívnym prístupom v priamej organizácii podujatí
  • Pripravovať spoločné tvorivé dielne rodičov s deťmi pri rôznych príležitostiach počas roka, organizovať spoločenské udalosti školy
  • Aktívne spolupracovať s Rodičovským združením a zástupcami rodičov v Rade školy

· Prezentácia školy na verejnosti

  • Informovať rodičov o koncepcii a filozofii vzdelávacieho programu, výsledkoch výchovnovzdelávacej činnosti
  • Pripravovať "otvorené hodiny" pre rodičov
  • Prezentovať výsledky školy na kultúrno-spoločenských podujatiach
  • Medializovať prácu učiteľov a detí, výsledky výchovnovzdelávacieho procesu aj prostredníctvom pravidelne aktualizovanej web stránky školy, ročenky a kroniky

· Spolupracovať so zriaďovateľom ako strategickým partnerom; zaujímať sa o miestnu politiku, zámery mesta v oblasti školstva

  • Zapájať sa naďalej cez výzvy k rôznym spoločenským, kultúrnym a športovým aktivitám do diania a života v meste
  • Cez volených zástupcov delegovaných mestom do Rady školy využiť právo zasahovať svojimi odporučeniami a návrhmi do školskej problematiky v meste

Materiálno – technické zabezpečenie

Starostlivosti o materiálne a technické zabezpečenie patrí významné miesto v riadiacej práci v škole, pretože pôsobí významnou mierou na vytváranie celkovej klímy v škole, tá determinuje výchovnovzdelávací proces a jeho výsledky. Motivuje učiteľov aj deti k dosahovaniu výsledkov, umožňuje im napĺňať očakávania a realizovať predstavy o modernom vyučovaní.

Úlohy pre nasledujúce obdobie:

  • zabezpečiť vonkajšiu úpravu budovy (zateplenie stien a omaľovanie postriekanej fasády)
  • renovovať bylinkovú záhradku, predzáhradku, hmyzí hotel a búdky/ kŕmidlá pre vtáky, vyvýšené záhony
  • operatívne odstraňovať vzniknuté závady a havarijné poruchy
  • pokračovať v modernizácii vybavenia bezúdržbovými hrovými prvkami
  • vybudovať záhradný domček na detské náradie, odrážadlá a iné pomôcky
  • zrenovovať priestor presklenej terasy do podoby telocvične
  • pokračovať v modernizácii materiálneho vybavenia školskej kuchyne

Ekonomické krytie realizácie zámerov koncepcie nad rámec pravidelných dotácií a vlastných zdrojov predstavujúcich úhradu výdavkov školy zákonnými zástupcami detí je v praxi materskej školy ťažké. S prihliadnutím na skutočnosť, že ešte nie je zrejmé, s akou výškou dotácie od MŠVVaM SR môžu materské školy od roku 2025 rátať a na fakt, že vlastné zdroje MŠ sa v priebehu dvoch rokov plánujú zrušiť, je táto koncepcia vypracovaná tak, aby zadané ciele boli dosiahnuteľné. Vychádzala som z doterajších finančných pomerov školy a zohľadnila nové skutočnosti.

Významnou finančnou pomocou v spolupráci s OZ Rodičovského združenia sú členské príspevky rodičov a príjem z podielu 2% zaplatenej dane z príjmu fyzickej, právnickej osoby.

Ďalšou možnosťou je získavanie finančných prostriedkov prostredníctvom grantov a výziev, zapájania sa do projektov.

Záver

Predložený koncepčný zámer vychádza z reálnych podmienok. Je vypracovaný tak, aby zohľadňoval skutočnosti, ktoré predstavujú dlhodobý stav. Predsavzatia a plány v ňom naznačené sú splniteľné.